Skuteczna reklama video na Facebooka

  • 23/05/2021
  • admin
  • 4 min read

Dzisiaj na warsztat bierzemy reklamy video na Facebooka. Mówiąc o tym portalu społecznościowym pierwsze co przychodzi mi do głowy to scrollowanie walla. Na tablicy wyświetlają nam się wpisy, zdjęcia i reklamy. Dobra reklama powinna być przygotowana w taki sposób, aby użytkownik podczas przewijania w dół zatrzymał się na niej chociaż na chwile. Jak tego dokonać? Jak wzbudzić jego zainteresowanie? Oto kilka praktycznych wskazówek.

3 sekundy

Podobnie jak na Instagramie, tutaj również kluczową rolę odgrywają pierwsze 3 sekundy. To bardzo często po nich widz decyduje czy oglądać dalej czy nie, więc musimy w tych 3 sekundach wzbudzić jego zainteresowanie. Jak tego dokonać? W przeciwieństwie do Youtube – efekty wizualne są ważniejsze niż dźwięk. Ponad 80% osób ogląda filmy na Facebooku bez dźwięku więc muszą zrozumieć przekaz bez audio, stosujmy w tym celu wyraźne napisy, które od pierwszej sekundy będą  sygnalizować problem lub postawią angażujące pytanie. W pierwszych sekundach naszego video warto również zadbać o obecność loga marki/produktu lub sloganu. 

Zadbaj o szczegóły

Optymalny czas trwania reklamy na Facebooku to od 5 do 15s. Jest to czas, w którym musimy wzbudzić zainteresowanie oraz przedstawić nasz produkt lub markę. Dynamiczny montaż, ciekawe ujęcia w ruchu oraz żywa kolorystyka pomogą nam w tym. Materiał reklamowy powinien być przygotowany w formacie 4:5. Z Facebooka coraz częściej korzystamy na urządzeniach mobilnych, więc zadbajmy o odpowiednie wyświetlanie reklamy na tych urządzeniach. Należy o tym pamiętać już na etapie kręcenia video, gdyż nie zawsze może udać się potem taki materiał odpowiednio „przyciąć”.

Social proof

Jest to znany z psychologii tzw. społeczny dowód słuszności. Zastanawiając się nad zakupem nowego produktu lub nad skorzystanie z usługi, sprawdzamy opinię innych użytkowników w Internecie, szukamy rekomendacji, sprawdzamy fora. Z tego zabiegu korzystają najwięksi giganci. Za pomocą social proof zachęcają klientów do kolejnych zakupów. Jak możesz zastosować social proof w reklamie? Można go pokazać na różne sposoby:

– wypowiedzi klientów, 

– informacje z portali z opiniami (np. pokazanie recenzji produktu),

– wypowiedzi ekspertów w danej dziedzinie,

– pochwalenie się sukcesami – np. czy produkt dostał jakieś nagrody, został wyróżniony,

– korzystanie z influencerów o dużych zasięgach.

Istnieją różne schematy tego jak powinno wyglądać odpowiednie wideo na Facebooka. Opiszę przykładowy tak aby mieć wszystko rozłożone na poszczególne elementy.

1. Przedstawienie problemu lub benefitu płynące z używania produktu (pierwsze 3 sekundy).

2. Przedstawienie rozwiązania – ujęcia produktu, opis produktu.

3. Opis głównego benefitu. 

4. Pokazanie produktu – jak się go używa, jak wygląda, co należy z nim zrobić.

5. Opis głównych cech produktu.

6. Wypowiedź użytkownika produktu – element typu social proof.

7. Pokazanie że dużo ludzi już zakupiło/sprawdziło produkt – jest duże zapotrzebowanie na to więc dlaczego Ty też nie powinieneś tego zamówić?

8. Chwytliwe call to action – finalne CTA powinno być zachęcające do sprawdzenia i zgłębienia większej ilości informacji o produkcie np. poprzez wejście na stronę.

Wykorzystując w praktyce wyżej wymienione sposoby, stworzysz ciekawy materiał video, który wzbudzi zainteresowanie. A skoro mowa o zainteresowaniu to wspomnę jeszcze o UGC czyli User Generated Content. Są to wszystkie treści, które pochodzą od użytkowników, sprawiają wrażenie autentycznych i nie wykreowanych, przez co budzą większe zaufanie i zainteresowanie niż tradycyjne treści reklamowe.