Skuteczna reklama video na TikToku

  • 23/12/2021
  • admin
  • 3 min read

TIK TOK to jeszcze platforma, która nie jest najczęściej wykorzystywana w kampaniach reklamowych. Jednak liczby mówią same za siebie. W czerwcu 2018 roku TikTok miał łącznie ponad 500 milionów użytkowników, a w 2020 roku ponad 2 miliardy! Jest to dość młoda platforma rozrywkowa, która pozwala oglądać krótkie filmiki dodane przez innych użytkowników. Podobnie jak Instagram pozwala również na tworzenie własnych treści video. Czy to nie przemawia za tym, że warto pojawić się tam z reklamą? Odpowiedź jest prosta – TAK. Szczególnie jeśli celujemy w młodą grupę odbiorców. Jak wzbudzić ich zainteresowanie? Oto kilka sposobów.

1 sekunda

W przypadku TikToka mamy tylko jedną sekundę, czyli pierwsze klatki w materiale video, aby wzbudzić zainteresowanie odbiorcy. Od początku musimy wiedzieć jaki jest najważniejszy przekaz lub podać powód by użytkownik chciał dalej oglądać. Materiał musi być dostosowany do odbiorców – wchodząc na TikToka chcemy się rozerwać, zobaczyć coś super w kontekście efektywnego video. Jeśli odbiorcy wyczują sztuczność lub rzucało się będzie w oczy, że nasze video to reklama – niestety, ale przełączą je. Myśląc o reklamie na TikToku nie myśl w kategorii REKLAMA, tylko po prostu TIK TOK VIDEO, w ten sposób stworzysz content dopasowany do standardów tej platformy rozrywkowej, a reklama przyniesie oczekiwany efekt.

Treść,  szczegóły i efekty 

Optymalny czas trwania reklamy to od 9 do 15 sekund, a jej głównym zadaniem jest przyciągnięcie i zaciekawienie potencjalnego klienta lub użytkownika. Skupmy się na tym, a nie przekazujmy za dużo szczegółów. Warto jest podać odnośnik np. do strony, gdzie osoba oglądająca znajdzie więcej  szczegółów jeśli nasza reklama na nią zadziała. Z tego względu reklama tiktokowa najlepiej działa w górnej części lejka, gdzie pozyskujemy nowe osoby i staramy się je zaciekawić. Naturalny styl, efekty, przejścia napisy, czyli to co charakteryzuje treści udostępniane na tej platformie, pozwolą to osiągnąć. Obowiązkowym elementem jest muzyka oraz napisy – nawet jeśli materiał oglądany jest bez dźwięku, to dodanie napisów pozwala zrozumieć jego sens.  Zadbaj o chwytliwe Call-to-action umieszczone jak najbliżej środka np. “Specjalna oferta dla użytkowników TikToka” lub “Oferta specjalnie dla Ciebie”.

Jakie materiały sprawdzają się najlepiej? Takie, które przedstawiają jakiś proces. Unboxing, tutorial, przedstawienie momentu zamawiania produktu oraz jego dostawy w połączeniu z ciekawymi efektami przejścia stosowanymi na TikToku np. pstryknięcie palcami, oddziałuje najlepiej na osoby oglądające. Dodatkowo jest ciekawe i spójne z materiałami zamieszczonymi przez użytkowników.

TikTok stał się inkubatorem wielu trendów, które cieszą się popularnością do dzisiaj. Poza układami tanecznymi czy challengami, często są to produkty, które zyskały na popularności dzięki tej platformie. Jeśli zależy Ci na dotarciu do młodego pokolenia, czyli tzw. Pokolenia Z, to TikTok  jest idealnym miejscem na reklamę.