Skuteczna reklama video na YouTube

  • 12/05/2021
  • admin
  • 4 min read

Kampanie reklamowe na YouTube przestały być domeną tylko dużych marek. Coraz więcej brandów widzi jak skuteczna może być reklama na YouTube. To czy ktoś nie pominie naszego filmu w dużej mierze zależy od pierwszych 5 sekund, ale nie tylko. Coraz bardziej liczy się kreatywność, nieszablonowość, ale też jest kilka prostych zasad, o których należy pamiętać. Oto najważniejsze z mojej perspektywy:

5 sekund

Niby niewiele, ale w przypadku wideo to bardzo dużo. Zasady YouTube’a pozwalają na pominięcie reklamy po 5 sekundach, dlatego ważne jest aby ten czas dobrze wykorzystać. To dobry moment aby się zaprezentować i pokazać logo firmy, slogan lub produkt (nawet jak ktoś pominie reklamę marka pozostanie w głowie użytkownika). Bardzo ważny jest też dźwięk. Użytkownicy YouTuba często otwierają karty, które działają w tle. To właśnie dźwięk dociera do nich jako pierwszy i pełni kluczową rolę w odbiorze reklamy. Ciekawym zabiegiem, który może przykuć uwagę jest np. odwrócenie schematu i brak dźwięku. Odbiorca jest zdziwiony brakiem dźwięku i przełączy kartę w celu sprawdzenia co się stało, a wówczas trafi na naszą reklamę.

Szczegóły są ważne

Optymalny czas trwania wideo reklamy na YouTube to od 15 do 30 sekund. Powinna ona oddziaływać na odbiorcę tak samo dobrze w wersji z dźwiękiem jak i bez. Warto zastanowić się nad doborem właściwego voice-overa. Reklamy z lektorem nie tylko efektywniej komunikują kluczowe informacje, ale także uzyskują lepsze wyniki w zakresie wiarygodności, przekazywania nowych informacji, znaczenia i perswazji. Ważny jest wybór głosu lektora, który pozwoli stworzyć emocjonalne połączenie odbiorcy z marką oraz wpłynąć na to jak nasze wideo zostanie odebrane: jako zabawne, poważne, lekkie, żartobliwe, ujmujące lub dramatyczne. Ponadto wykorzystując ten sam głos w cyklu kilku reklam może stać się on rozpoznawalnym “głosem marki”. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie tej techniki to warto tekst mówiony wyświetlać. Napisy muszą być widoczne i łatwe do przeczytania, a użyta czcionka powinna być bezszeryfowa, typu Helvetica, Verdana, Arial.

Poniżej przedstawiam ogólny schemat reklamy, który sprawdza się w kampaniach efektywnościowych – aby było łatwiej załóżmy, że reklama ma 30 sekund:

pierwsze 3 sekundy: Przedstawienie problemu, zainteresowanie odbiorcy – bardzo częsty schemat tego fragmentu to „jak zrobić TO, bez TEGO czego nie chcesz, aby osiągnąć TO co chcesz. Przykład: „jak zrzucić wagę, bez ćwiczeń, aby móc zmieścić się w swoje ukochane jeansy” (ważne efekty dźwiękowe od samego początku!)

kolejne 4 sekundy: Przedstawienie rozwiązania – ujęcia produktu/użytkownika rozpakowującego produkt

kolejne 2 sekundy: Demonstracja produktu – jak go używamy, co z nim robimy

kolejne 8 sekund: Pokazanie cech produktu (ten element jest zbędny przy reklamach krótszych, pomijamy go, przechodząc od razu do wypowiedzi użytkownika, bądź też staramy się w tej wypowiedzi zawrzeć cechy produktu)

kolejne 11 sekund: Wypowiedź użytkownika (opis historii, która jest kluczem, a storytelling coraz popularniejszy), pokazanie recenzji, uwiarygodnienie

końcowe 2 sekundy: Chwytliwe i krótkie Call To Action czyli zamów teraz, kliknij i dowiedz się więcej

Reklamy video na YouTube mają ogromny potencjał i powoli stają się must be każdej kampanii. Tworzenie angażujących filmów promocyjnych nie musi wiązać się z dużym kosztem. Istotą jest kreatywny pomysł na materiał filmowy. W tym celu warto obserwować liderów w tej dziedzinie oraz trendy wyznaczane przez samych użytkowników.