Skuteczna reklama video na YouTube

Kampanie reklamowe na YouTube przestały być domeną tylko dużych marek. Coraz więcej brandów widzi jak skuteczna może być reklama na YouTube. To czy ktoś nie pominie naszego filmu w dużej mierze zależy od pierwszych 5 sekund, ale nie tylko. Coraz bardziej liczy się kreatywność, nieszablonowość, ale też jest kilka prostych zasad, o których należy pamiętać. Oto najważniejsze z mojej perspektywy:

5 sekund

Niby niewiele, ale w przypadku wideo to bardzo dużo. Zasady YouTube’a pozwalają na pominięcie reklamy po 5 sekundach, dlatego ważne jest aby ten czas dobrze wykorzystać. To dobry moment aby się zaprezentować i pokazać logo firmy, slogan lub produkt (nawet jak ktoś pominie reklamę marka pozostanie w głowie użytkownika). Bardzo ważny jest też dźwięk. Użytkownicy YouTuba często otwierają karty, które działają w tle. To właśnie dźwięk dociera do nich jako pierwszy i pełni kluczową rolę w odbiorze reklamy. Ciekawym zabiegiem, który może przykuć uwagę jest np. odwrócenie schematu i brak dźwięku. Odbiorca jest zdziwiony brakiem dźwięku i przełączy kartę w celu sprawdzenia co się stało, a wówczas trafi na naszą reklamę.

Szczegóły są ważne

Optymalny czas trwania wideo reklamy na YouTube to od 15 do 30 sekund. Powinna ona oddziaływać na odbiorcę tak samo dobrze w wersji z dźwiękiem jak i bez. Warto zastanowić się nad doborem właściwego voice-overa. Reklamy z lektorem nie tylko efektywniej komunikują kluczowe informacje, ale także uzyskują lepsze wyniki w zakresie wiarygodności, przekazywania nowych informacji, znaczenia i perswazji. Ważny jest wybór głosu lektora, który pozwoli stworzyć emocjonalne połączenie odbiorcy z marką oraz wpłynąć na to jak nasze wideo zostanie odebrane: jako zabawne, poważne, lekkie, żartobliwe, ujmujące lub dramatyczne. Ponadto wykorzystując ten sam głos w cyklu kilku reklam może stać się on rozpoznawalnym “głosem marki”. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie tej techniki to warto tekst mówiony wyświetlać. Napisy muszą być widoczne i łatwe do przeczytania, a użyta czcionka powinna być bezszeryfowa, typu Helvetica, Verdana, Arial.

Poniżej przedstawiam ogólny schemat reklamy, który sprawdza się w kampaniach efektywnościowych – aby było łatwiej załóżmy, że reklama ma 30 sekund:

pierwsze 3 sekundy: Przedstawienie problemu, zainteresowanie odbiorcy – bardzo częsty schemat tego fragmentu to „jak zrobić TO, bez TEGO czego nie chcesz, aby osiągnąć TO co chcesz. Przykład: „jak zrzucić wagę, bez ćwiczeń, aby móc zmieścić się w swoje ukochane jeansy” (ważne efekty dźwiękowe od samego początku!)

kolejne 4 sekundy: Przedstawienie rozwiązania – ujęcia produktu/użytkownika rozpakowującego produkt

kolejne 2 sekundy: Demonstracja produktu – jak go używamy, co z nim robimy

kolejne 8 sekund: Pokazanie cech produktu (ten element jest zbędny przy reklamach krótszych, pomijamy go, przechodząc od razu do wypowiedzi użytkownika, bądź też staramy się w tej wypowiedzi zawrzeć cechy produktu)

kolejne 11 sekund: Wypowiedź użytkownika (opis historii, która jest kluczem, a storytelling coraz popularniejszy), pokazanie recenzji, uwiarygodnienie

końcowe 2 sekundy: Chwytliwe i krótkie Call To Action czyli zamów teraz, kliknij i dowiedz się więcej

Reklamy video na YouTube mają ogromny potencjał i powoli stają się must be każdej kampanii. Tworzenie angażujących filmów promocyjnych nie musi wiązać się z dużym kosztem. Istotą jest kreatywny pomysł na materiał filmowy. W tym celu warto obserwować liderów w tej dziedzinie oraz trendy wyznaczane przez samych użytkowników.